Jak usunąć wosk z mebli bez ich uszkodzenia? Praktyczne wskazówki!

Meble w mieszkaniu to bardzo ważny element wyposażenia, ponieważ pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim funkcjonalną. Warto jednak pamiętać, że nastrój pomagają zbudować też inne akcesoria, takie jak chociażby świece. To właśnie one swoim migocącym światłem i często miłym zapachem wpływają na nas relaksująco. Niestety, ale regularne używanie świec sprawia, że od czasu do czasu pojawiają się na meblach plamy z wosku. Dziś więc odpowiemy na pytanie, jak usunąć wosk z mebli bez ich uszkodzenia?

Sposób postępowania z woskiem zależy od materiału, z jakiego meble

Dawniej wosk stosowany do produkcji świec pochodził głównie z miodu pszczelego, dzisiaj dominują w nim tłuszcze zwierzęce z domieszką innych substancji - przede wszystkim stearyny, która służy do utwardzenia wosku. Popularne są również produkty wykonane z olejów roślinnych, ponieważ są bardziej ekologiczne. Obojętnie z jakiego tworzywa jest odlana świeca, podczas usuwania plamy z wosku kluczowy jest materiał, z jakiego są nasze meble. Dlatego podpowiadamy, jak usunąć wosk z mebli wykonanych z najpopularniejszych surowców.

Jak usunąć wosk z mebli drewnianych?

Drewno jest naturalnym i szlachetnym materiałem, z którego wykonuje się meble. Najczęściej są to komody, stoły, a także blaty. Obecnie wszystkie profesjonalnie wykończone powierzchnie są polakierowane, dlatego w momencie pojawienia się plamy z wosku trzeba zachować ostrożność. Przede wszystkim w tej sytuacji musisz dać woskowi wyschnąć. Bardzo łatwo możesz przyspieszyć ten proces, kładąc na niego lód. Gdy powierzchnia będzie już zimna, przy pomocy żyletki lub noża kuchennego owiniętego w papier można delikatnie usunąć wosk z mebli.

Meble wykonane ze szkła wymagają szczególnej ostrożności

Szkło jest również bardzo popularnym materiałem na meble. Najczęściej wykonywane są z niego stoliki do kawy w salonie. Gdy zdecydujesz się na postawienie na nich świecy, najlepiej użyć podstawki, która oddzieli blat od wosku. W ten sposób ograniczysz ryzyko wytworzenia się plamy. Jednak, gdy już się pojawi, masz przynajmniej dwa rozwiązania. Czytaj więc dalej i sprawdź, jak usunąć wosk z mebli szklanych.

Tutaj bardzo ważna jest szybkość działania, ponieważ świeżą plamę można stosunkowo łatwo zetrzeć przy pomocy miękkiej ściereczki. Wtedy unikniesz wystąpienia rys, ponieważ wosk poddany działaniu temperatury jest bardzo plastyczny. Zachowaj tylko ostrożność przed oparzeniem, ponieważ rozgrzany wosk jest lepki i z łatwością przywiera do skóry. 

Jeśli plama jest już zaschnięta, wtedy należy postąpić tak, jak z drewnianymi powierzchniami. W delikatny sposób usunąć wosk, odrywając go od szkła żyletką, lub zwykłą kartą płatniczą. Na pewno bardzo złym pomysłem jest próba ponownego podgrzania wosku, żeby go zmiękczyć, ponieważ strumień ciepłego powietrza może doprowadzić do pęknięcia szkła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl