Jaka odległość kanapy od telewizora jest optymalna?

Aranżacja salonu wymaga odpowiedniego ustawienia wielu mebli i sprzętów, między innymi telewizora oraz miejsca, z którego domownicy będą go oglądać. Znalezienie odpowiedniej odległości od telewizora jest bardzo ważne. Widzowie siedzący zbyt blisko mogą sobie zaszkodzić, jednak zbyt duże oddalenie nie pozwala cieszyć się w pełni z wysokiej jakości obrazu. Podpowiadamy, jak dostosować odległość do wielkości telewizora i rozdzielczości.

Prosty przelicznik: odległość zależna od przekątnej obrazu

Bardzo prostym sposobem na określenie, jaka odległość od telewizora jest optymalna dla widzów, jest wykorzystanie przelicznika. Potrzebna jest nam znajomość rozmiarów obrazu. Dla telewizorów, w których wykorzystane są najnowsze technologie 4K lub 8K, najlepiej dla widza jest siedzieć możliwie blisko. Przy odległości 1,5 raza większej niż wysokość ekranu widz nie rozróżni już pojedynczych pikseli a obraz szczegółowy tak samo jak w rzeczywistości. Modele HD pozwalają na podziwianie obrazu przy przeliczniku 3: dla przykładu, telewizor 50 calowy najlepiej oglądać z odległości około 1,9 metra. Innym sposobem na wyliczanie odległości od telewizora jest przelicznik: każdy cal ekranu to x centymetrów odległości. Dla modeli 4K UHD to 2,1 cm, Full HD – 4-4,5 cm, optymalnie 4,2 cm. Dla powyższego przykładu, czyli telewizora Full HD 50 calowego, będzie to więc 2,1 m.

Telewizor na szafce RTV? Wybierz większą przekątną

Samo ustawienie sprzętu powinno mieć wpływ na jego wybór – jeśli chcemy ustawić telewizor na stosunkowo niskiej szafce RTV, warto zakupić większy rozmiar. Widzowie nie powinni pochylać głów, żeby objąć wzrokiem cały obraz. W przypadku zawieszenia telewizora na uchwycie na ścianie warto zadbać o to, żeby obraz był ustawiony mniej więcej 20-30˚ powyżej linii wzroku widzów.

Osobiste preferencje – określ swoją ulubioną odległość od telewizora

Na komfortowe i satysfakcjonujące oglądanie filmów, seriali oraz gier na ekranie telewizora ma wpływ wiele czynników, na przykład kąt padania światła oraz osobiste preferencje widzów. Z tego względu może się okazać, że zastosowanie ogólnych porad dotyczących tego, jaka odległość od telewizora jest dobra, nie sprawdzi się w naszym domu. Wtedy najlepiej zmienić ustawienia mebli względem urządzenia i cieszyć rozrywką po swojemu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl